rodinny-dom-mojs

Bungalov vs poschodový dom - Pre ktorý sa rozhodnúť?

Medzi prvé dilemy, s ktorými sa pri premýšľaní o realizácii stavby rodinného domu stretneme je bezpochyby rozhodnutie medzi bungalovom a poschodovým domom. Nad výberom sa treba zamyslieť z rôznych uhlov pohľadu. Prečítajte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých alternatív a čo všetko by sme mali pri voľbe zohľadniť.

poschodovy 3
poschodovy 2

Pozemok
Veľkosť a charakteristika pozemku je jedným z kľúčových aspektov, ktoré musíme zobrať do úvahy. Pozemok je dôležitou položkou v nákladoch na výstavbu a od jeho rozlohy závisí veľkosť obytného priestoru. Bungalov s rovnakou obytnou plochou ako poschodový dom potrebuje väčšiu pôdorysnú plochu na pozemku. Kto potrebuje na komfortné bývanie veľa miesta, musí v tomto smere pri bungalove počítať s väčšou investíciou. Ak máte k dispozícii úzky pozemok, jednoduchšie ho viete prispôsobiť pre kvalitné bývanie v poschodovom dome.

bungalov 12
bungalov B1

Strecha a základy

V mnohých prípadoch sa stretneme so všeobecnými tvrdeniami, že náklady na poschodový dom sú nižšie ako na bungalov, nakoľko si poschodový dom vyžaduje menšie základy  a menšie množstvo materiálu na strechu. Pri poschodových domoch však musíme brať v úvahu realizáciu schodiska a potrebu konštrukčných prvkov. Preto náklady záležia od celkovej veľkosti individuálneho domu a jeho úžitkovej plochy.

Súkromie a členovia rodiny

Pri rozhodovaní o bývaní v bungalove alebo poschodovom dome treba tiež zvážiť vek a počet členov rodiny. Bungalov je v súčasnosti častým riešením pre mladé rodiny, ktoré chcú čo najrýchlejšie zrealizovať svoje bývanie, nakoľko výstavba je pomerne rýchla. Navyše je možné jednoducho vytvoriť bezbariérový prístup.
Keď riešime dispozíciu rodinného domu, veľkú a dôležitú rolu hrá správne rozdelenie nočnej a dennej časti, vďaka čomu získame potrebné súkromie a kľud. Bungalov poskytuje komfort v podobe jednoduchšieho dohľadu rodičov na deti. Tiež nemusíte chodiť po schodoch, keď potrebujete variť, upratovať a podobne. Avšak treba si uvedomiť, že je vhodné oddeliť spálňu a detské izby napríklad pracovňou, aby sme dosiahli úplne pohodlie.

bungalov 11
bungalov B2

Pri poschodovom rodinnom dome vieme zrealizovať vyhovujúce oddelenie spoločných a privátnych priestorov. Väčšie súkromie poskytne možnosť umiestniť izby a spálňu na horné poschodie a spoločné priestory na prízemie.

Rozhodnutie určite ovplyvní aj okolitá zástavba, poschodový dom môže medzi bungalovmi ,,vyčnievať“ a naopak bungalov medzi poschodovými domami môže prísť o potrebné svetlo.

rodinny-dom-bytcica
rodinny-dom-bytcica

Energie, údržba a stavebné práce

Čo sa týka vykurovania, poschodový dom je vo všeobecnosti energeticky jednoduchšie v tomto smere riešiteľný – pri vykurovaní spodného podlažia sa teplo dostáva aj smerom k poschodiu. Na druhej strane klimatizácia rýchlejšie a úspornejšie vychladí bungalov. Všetko, ale samozrejme záleží od individuálnej stavby. 

Bungalov je jednoduchý na údržbu a čistenie, či už ide o opravu strechy alebo napríklad natieranie vonkajších stien. Pri bungalove je menej nákladné dodatočné rozšírenie domu, stavebné práce si vyžadujú menej času. 

rodinny-dom-kotesova
rodinny-dom-kotesova

Porovnanie bungalov vs. poschodový dom

Bungalov
+možnosť bezbariérového prístupurýchlejšia výstavba, jednoduchšia prístavbajednoduchší dohľad na deti, jednoduchší pohybmožnosť viacerých terásrýchla evakuácia
vyžaduje si dostatočne veľký a rovinatý pozemokväčšie náklady na základy a strešnú krytinuzložitejšie oddelenie dennej a nočnej zóny
Poschodový dom
+vhodný na menší, úzky pozemoknižšie náklady na základy a strechuoddelenie dennej a nočnej častimožnosť viacgeneračného bývaniapríjemný výhľad z horného poschodia
náklady na realizáciu schodiska a konštrukčných prvkovzložitejšie rozšírenie domuväčšia izolácia členov domácností

Ak si stále nie ste istý, či je pre vaše vysnívané bývanie vhodnejší bungalov alebo rodinný dom, obráťte sa na nás. Profesionálny HEADStudio tím vám veľmi rád pomôže a nájde najvhodnejšie riešenie pre vaše špecifické požiadavky. 

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Tepelné čerpadlá - typy, ktoré si vybrať?
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré pomocou mechanickej práce prenáša teplo z jedného miesta na druhé. Dokáže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie,...
Fotovoltika - všetko, čo potrebujete vedieť
Fotovoltický systém je vhodný pre firmy aj domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny počas dňa, v čase, keď je aktívne...