man on ladder solar house

Fotovoltika - všetko, čo potrebujete vedieť

Fotovoltický systém je vhodný pre firmy aj domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny počas dňa, v čase, keď je aktívne slnečné žiarenie. Vyrobená elektrina sa vtedy dokáže spotrebovať na chod objektu a nie je nutné ju skladovať do finančne náročných batérií. 
Obstarávacia cena fotovoltických panelov s ich montážou a potrebným materiálom je v porovnaní so solárnym systémom finančne náročnejšia.  Avšak fotovolatické panely sa v dnešnej dobe stávajú dostupnejšími. Jednu tretinu z prvotnej investície tvoria panely a dve tretiny tvorí cena za ostatné komponenty a práca.

light bulb with drawing graph

Investícia záleží od daného objektu a nároku na prepracovanosť systému. Pri najjednoduchších systémoch, ktoré zabezpečia iba ohrev teplej vody, môžeme počítať v rozmedzí od 900 do 2 400 €. Jednoduchý level systému, ktorý dodáva elektrinu do jednej fázy začína približne od 3 600 € a končí na sume okolo 6 500 €. Systémy s lacnými batériami sa pohybujú od 4000 € a tie s kvalitnými si môžu vyžadovať počiatočnú investíciu až takmer 30 000 €. Návratnosť začína už od 5 rokov. Životnosť je okolo 25 – 30 rokov.
Počiatočnú investíciu môže zredukovať dotácia ,,Zelená domácnostiam,“ v rámci ktorej domácnosti, na základe žiadosti, dokážu získať prostriedky na fotovoltické panely do výšky 1 500 €.

Výhody a nevýhody fotovoltického systému

+
vysoká účinnosť
využitie dotácií
určitá energetická nezávislosť
úspora nákladov na elektrinu
takmer bezúdržbové
energetická hodnota domu A0
vysoká investícia
nutnosť vhodného prostredia

Fyzická batéria vs. virtuálna

Batérie sú na fotovoltaickom systéme jednou z finančne najnáročnejších položiek, čo znamená, že ak investujete do vlastnej fyzickej batérie, investujete viac prostriedkov v porovnaní, ak sa rozhodnete využívať virtuálnu batériu. Úspory pri virtuálnej batérii sú, ale nižšie ako pri fyzickej. 

Virtuálne batérie poskytujú dodávatelia elektriny. Ak vám zostane zvyšná nespotrebovaná elektrina z fotovoltického systému, tieto subjekty vám ju fiktívne uskladnia a následne na vaše vyžiadanie poskytnú. Dôležité je podrobne si naštudovať podmienky daného dodávateľa, aby ste boli riadne oboznámení so všetkými poplatkami.

light bulb with tree inside

Pre koho sa fotovoltika oplatí? 

Cena elektriny neustále rastie, domácnosti si zaobstarávajú nové spotrebiče, čo znamená tiež zvýšenú spotrebu tejto komodity. Kľúčová a prvá otázka, ktorú si musíme, pri zvažovaní investície do fotovoltaiky položiť je, koľko elektriny spotrebujeme počas jedného roka.

Bežná rodina môže počas chladných mesiacov využiť fotovoltaiku len z časti. Samotný systém pri dome s rozlohou 150 m² určite na vykurovanie nestačí. Avšak v energeticky úspornejších domoch, ktoré majú prispôsobené vnútorné prostredie, nízke prevádzkové náklady či tepelnú stratu, a kde je potreba na vykurovanie veľmi malá je fotovoltický systém na inštaláciu vhodný.

Ak je elektrina využitá priamo v čase výroby, dochádza k úspore. Na druhej strane, ak sme väčšinu času mimo objektu, spotreba elektriny je v tomto časovom úseku nízka, nemôžeme očakávať efektívne využitie takto vyrobenej elektriny.

Vhodné spotrebiče pre fotovoltiku

Pri uvažovaní nad inštaláciou systému, by sme si mali tiež položiť otázku, či má naša domácnosť spotrebiče, ktoré budú vedieť vlastnú elektrinu dostatočne využiť. Ide o spotrebiče so stálou spotrebou ako chladnička, mraznička, akvárium, zabezpečovacie a riadiace systémy, server či stand by režim spotrebičov. Fotovoltaike sa vedia prispôsobiť aj spotrebiče s možnosťou odloženia štartu ako umývačka, práčka, sušička, robotický vysávač.

Fotovoltický systém je najaktívnejší počas poludnia. Efektivita tiež záleží od orientácie objektu a počasia. Prebytková elektrina sa môže použiť na ohrev vody alebo na chladenie. 

Prechod sa fotovoltiku je vhodný pre domy, ktoré majú vysoký počet spotrebičov alebo pre tie, ktoré doteraz pripravovali teplú vodu elektrickým ohrevom.

Inštalácia fotovoltiky do stavby objektu je, pri väčšej rodine, z dlhodobého hľadiska určite vhodnou voľbou. Pri neustálom zvyšovaní cien elektriny je, najmä pri novostavbách, nevyhnutné zvážiť zabudovanie panelov. Ak si stále nie ste istý a máte otázky ohľadom systému, náš skúsený tím vám veľmi rád poradí a nájde riešenie na mieru pre váš objekt.

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Tepelné čerpadlá - typy, ktoré si vybrať?
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré pomocou mechanickej práce prenáša teplo z jedného miesta na druhé. Dokáže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie,...
Solárne kolektory - všetko, čo potrebujete vedieť
Solárne kolektory zachytávajú slnečnú energiu, ktorú následne premieňajú na teplo. To sa najmä využíva na ohrev vody v objekte. Solárny...