image0 (1)

Možnosti chladenia interiéru – Klimatizácia a stropné chladenie vodou

Možnosti chladenia interiéru – Klimatizácia a stropné chladenie vodou

Klimatizácia predstavuje pre mnohých ľudí najznámejší spôsob chladenia interiéru, ktorý do našich domovov prináša komfort a teplotnú pohodu. Ďalšou alternatívou, ako regulovať vzduch v interiéri, je použitie stropného chladenia. Ide o chladenie veľkou plochou, ktoré rovnomerne upravuje teplotu v priestore.  V porovnaní s  klimatizáciou tento systém pracuje s malým rozdielom teplôt.

Výber klimatizácie

Aktuálne je klimatizácia súčasťou mnohých moderných domácností. Na trhu môžeme nájsť dizajnové klimatizačné jednotky, ktoré sú štýlovým doplnkom do bytu alebo iného priestoru. Pre byty a menšie domy sú vhodné nástenné klimatizácie, nakoľko sú jednoduché na obsluhu a inštaláciu. Ich obstarávacia cena je tiež prijateľná. Kazetové klimatizácie, inštalované priamo pod strop, sú vhodné pre väčšie obytné priestory. Dokážu zároveň obsluhovať viac miestností. Rozpočet, spotreba energie, priestorové požiadavky, údržba a chladiaci výkon sú  najdôležitejšie faktory podľa ktorých si vyberáme vhodnú klimatizáciu. 

OS X:Users:Barbora:Desktop:pexels-max-vakhtbovych-6312079.jpg
VýhodyNevýhody
Nižšia obstarávacia cenaNárazová zmena teploty, zdravotné nevýhody 
Pri správnej údržbe znižuje množstvo alergénov z vonkajšieho prostrediaHlučnosť, energetická a environmentálna náročnosť
Zabraňuje vzniku plesníPrevádzková náročnosť a nákladovosť

Stropné chladenie vodou

Pri stropnom chladení prebieha ochladzovanie sálaním na rozdiel od klimatizácie, pri ktorej to je prúdením vzduchu. Studená kvapalina, cirkulujúca v rúrkach, zabudovaných v strope, postupne ochladzuje steny, predmety a ľudí v  miestnosti. Tento systém je vhodný na inštaláciu do rôznych objektov ako byty, rodinné domy, polyfunkčné domy, administratívne budovy a podobne. Systém je bez zvuku a nenarúša vzhľad interiéru. Tiež je vhodný pre alergikov, nakoľko vírenie prachu je minimálne. 

Spôsoby inštalácie stropného chladenia

Pri inštalácii stropného chladenia v sadrokartónovom podhľade sa namiesto sadrokartónových dosiek namontujú systémové dosky, v ktorých sú rúrky určené na ochladzovanie. Tento typ inštalácie je vhodný na suchú výstavbu, najmä pri rekonštrukciách, tiež nie je potrebné čakať na schnutie omietky.

Pri inštalácii stropného chladenia pod omietku sa ochladzovacie rúrky prichytia o strop a mokrým procesom sú skryté do omietky. Pokládka rúrok je jednoduchá a flexibilná, systém začne nabiehať za krátku dobu. 

Pri inštalácii stropného chladenia do betónovej platne stropu alebo betónového jadra budovy sa rúrky ukladajú pod spodnú armatúru betónovej platne stropu. Tento spôsob zaručuje minimálne výkyvy teploty v budove, tiež akumuluje energie v budove. 

VýhodyNevýhody
Energetická efektívnosťVyššia obstarávacia cena
Prirodzenosť pre ľudský organizmusNeschopnosť znižovať úroveň rosného bodu v interiéri
EstetickosťRiziko kondenzácie
Prevádzková nenáročnosťPomalší nábeh systému

Všetky systémy chladenia interiéru sú efektívnejšie v kombinácii s tieniacou technikou. (slovné spojenie tieniacou technikou bude slúžiť ako preklik na článok o tieniacej technike). Žalúzie či rolety eliminujú prienik slnečného žiarenia, a  tak zabraňujú prehrievaniu miestnosti.

Ak potrebujete poradiť alebo navrhnúť, ktorá forma chladenia interiéru je pre Váš priestor najvhodnejšia, radi Vám poskytneme všetky užitočné informácie. 

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Možnosti ohrevu a zakrytia bazéna
Možnosti ohrevu a zakrytia bazéna Kúpaciu sezónu si môžete predĺžiť ohrevom vody a to pomocou tepelného čerpadla, elektrického kúrenia, solárnych...
Starostlivosť o vodu v bazéne – Chémia a filtrácia
Starostlivosť o vodu v bazéne – Chémia a filtrácia Údržbe bazéna pripisujeme takú istú dôležitosť ako jeho výberu. Od starostlivosti...