fbpx

Na čo si dať pozor pri vybavovaní hypotéky?

19 marca 2019 / Uveréjnil HEAD studio

1. Úroková sadzba

Nejde o najdôležitejší údaj, ktorý by vás mal zaujímať. Dôležitejšia je pre vás skratka RPMN (ročná percentuálna miera nákladov).

Udáva, koľko percent vrátane všetkých poplatkov ročne zaplatíme banke.

2. Poplatok za vybavenie úveru banke

Niektorých z vás určite presvedčí kampaň typu „úver bez poplatku za vybavenie“ alebo „znalecký posudok zaplatíme za vás“. Dávajte si však pozor!

Samotná banka si odpustený poplatok preklopí do úrokovej sadzby, resp. zvýšenej RPMN.

Preto si poriadne prerátajte ponuky všetkých bánk a nechajte si zadarmo poradiť od nášho hypotekárneho špecialistu.

3. Fixácia

Skratka pre označenie obdobia, počas ktorého je zmena úrokovej sadzby a podmienok úveru obmedzená, resp. sankcionovaná. Aj v tomto prípade je potrebné vyjednávať s bankou.

Pre niekoho je výhodný napríklad FIX 5 alebo FIX 3, teda fixovaná úroková sadzba na 5 rokov, prípadne 3 roky.

Predčasne splatiť časť úveru záleží od vašich možností, resp. od podmienok vyjednaných s bankou.

4. Poistenie hypotéky priamo v banke

Ide o najmenej výhodný typ poistenia pre klienta. Cena aj podmienky plnenia sú vo väčšine prípadov maximálne nevyhovujúce.

Nenechajte sa ovplyvniť nízkou RPMN, ktorá si dáva za podmienku poistenie hypotéky.

5. Dĺžka splácania úveru

Predpokladáte, že svoj úver splatíte v predstihu, lebo vám to umožňuje vaša finančná situácia? Skomplikovať to ale môžu nepredvídané okolnosti, napríklad nižší príjem alebo strata zamestnania. Zvoľte si preto najnižšiu možnú splátku na maximálnu dobu splatnosti.

Zvyšné finančné prostriedky je výhodnejšie vložiť na investičný účet, nie však do banky, čím si môžete vytvoriť rezervu na predčasné vyplatenie hypotéky, prípadne mimoriadnej splátky.

Ide o vašu budúcnosť…

6. Odmietate hypotéku?

Máte obavy z predstavy dlhoročného splácania? Uvažujete o krátkodobom splácaní? Množstvo ľudí sa pri podobnom premýšľaní rozhodne pre spotrebný úver, pri ktorom nie je potrebné založiť nehnuteľnosť.

Je to však chyba! Nesplácanie akéhokoľvek úveru môže preniknúť do stretu s exekútorom, v najhoršom prípade vám hrozí strata nehnuteľnosti. Výhodou hypotéky je, že ušetríte minimálne 10 % výšky splátok. Situáciu si dôkladne zvážte.

7. LTV

Z angličtiny loan to value – „pôžička za hodnotu“ alebo „peniaze za protihodnotu“. Vyjadruje, koľko percent z hodnoty nehnuteľnosti predstavuje výška vášho úveru.

Čím vyššie LTV, tým vyšší úrok. Odporúčame vám, aby ste pri plnení svojich snov o bývaní mali finančné zdroje, ktoré Vám zjednodušia vybavenie hypotéky.