234411491 229841182360551 6077339714456847682 n

Starostlivosť o vodu v bazéne – Chémia a filtrácia

Starostlivosť o vodu v bazéne – Chémia a filtrácia

Údržbe bazéna pripisujeme takú istú dôležitosť ako jeho výberu. Od starostlivosti sa odvíja čistota vody a celková hygiena. Kvalitný filtračný systém, výrobky na čistenie, či vhodné krytie pred externými živlami nám zaručia komfortné kúpanie počas vytýčeného obdobia. 

Bazénová chémia

Dôkladné vyčistenie bazéna pred napustením nám výrazne uľahčí jeho ďalšiu údržbu. Aby sme predišli znečisteniu a mali k dispozícii kúpanie v hygienicky nezávadnej vode je nevyhnutná bazénová chémia – ​​úprava pH faktoru vody a dezinfekcia.

Kontrola hladiny pH

Rovnako ako čistota je dôležitá aj kontrola hodnoty pH v bazéne, ktorú treba pravidelne testovať (ideálna hodnota 7,1 – 7,5), od nej závisí správne zvolený prípravok na čistenie. Testovanie sa realizuje pomocou prúžkov alebo digitálneho testera. Nesprávna hodnota pH spôsobuje rast rias a neúčinnosť bazénovej chémie. Na trhu sú prostriedky na zvýšenie alebo zníženie hladiny pH, ktoré sa aplikujú do bazéna. 

Dezinfekčné prostriedky

Dezinfekcia je ďalším nevyhnutným úkonom v starostlivosti o bazén. Najrozšírenejšie sú prostriedky na báze chlóru. Účinný a cenovo dostupný variant, na ničenie baktérii a vírusov, sa najčastejšie používa vo forme tekutého chlóru a tabliet. 

Na trhu sú dostupné aj bezchlórové možnosti, vhodné pre deti, alergikov, astmatikov či ľudí s kožnými problémami. Tento variant odstraňovania baktérii a vírusov je cenovo náročnejší, no aplikuje sa menej často. Ide väčšinou o bezchlórové prípravky na báze peroxidu vodíka a kyslíka. Ako bezchlórovú alternatívu môžeme použiť aj UV žiarenie.

Vločkovanie 

Na malé nečistoty vo vode, ktoré nie je schopná zachytiť filtrácia, a jej rozjasnenie sa používajú vločkovače, prípravky, ktoré zlúčia nečistoty do väčších celkov. Tie už filter zachytiť dokáže. Pri aplikácii je nutné zapnúť na pár minút filtráciu, aby sa voda rozprúdila, následne sa vypne a nechá v pokoji pár hodín (počas noci). Potom sa opäť zapne filtrácia alebo sa nečistoty mechanicky povysávajú.

Slaná voda v bazéne

Obľúbeným variantom vody v bazéne je jej slaná verzia. Solinátor, zariadenie na slanú úpravu vody, zabezpečí jej čistotu pomocou soli, ktorú premieňa na plynný dezinfekčný chlór. Tento spôsob účinný proti bakteriám predstavuje bezzápachovú údržbu. Cena zariadenia sa pohybuje od 150€.

Filtrácia

Výber vhodnej filtrácie udrží vodu čistú a zároveň zníži náklady na bazénovú chémiu. Voda by ňou mala pretiecť niekoľkokrát denne. Pri voľbe filtračnej jednotky treba zohľadniť veľkosť bazéna. Dve základné riešenia sú  kartušová a piesková filtrácia. 

Kartušová filtrácia je vhodná pre menšie nadzemné bazény.  V porovnaní s pieskovou je lacnejšia, no počas sezóny je potrebné niekoľkokrát vymeniť kartušovú filtračnú vložku, ktorá zachytáva nečistoty. Cena sa pohybuje už od 30€. 

Piesková filtrácia funguje na báze filtrovania cez kremičitý piesok, ktorý separuje nečistoty z vody. Nádobu s pieskom stačí vymeniť len párkrát do roka. Je vhodná do väčších bazénov. Cena záleží od rôznych parametrov ako napríklad od prietoku, objemu balenia a začína od 100€.

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Tepelné čerpadlá - typy, ktoré si vybrať?
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré pomocou mechanickej práce prenáša teplo z jedného miesta na druhé. Dokáže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie,...
Fotovoltika - všetko, čo potrebujete vedieť
Fotovoltický systém je vhodný pre firmy aj domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny počas dňa, v čase, keď je aktívne...