facade insulation 978999 1920

Tepelná izolácia – Prírodné materiály

Tepelná izolácia – Prírodné materiály

Ekologickosť, obnoviteľnosť – organická tepelná izolácia pochádza z prírodných materiálov, ktoré vďaka pozitívnej bilancii CO2 prispievajú k trvalo udržateľnému stavebníctvu a tiež šetria ovzdušie. V súčasnosti si môžeme vyberať z rôznych materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie a poskytujú bývaniu prírodný nádych.

Drevovláknité dosky

Drevovláknité dosky sa vyrábajú z vlákien mäkkého ihličnatého dreva. Dokážu znížiť náklady na energie až o 1/3, pretože zaručujú vyšší fázový posun teploty. Z toho dôvodu nie je nutné tak často interiér vykurovať či chladiť. Drevovláknité dosky sa používajú na zateplenie podláh, striech, stien na drevených aj murovaných stavbách. Súčiniteľ tepelnej vodivosti od λ = 0,038 W/(m . K)

Výhody
Vodoodpudivosť
Zvukovoizolačné vlastnosti
Ťažko horľavý materiál
Ekologickosť
Nevýhody
Vyššia spotreba energie na výrobu
Vysoký obsah prachových častíc

Ovčia vlna

Používa sa ako izolácia vo forme mäkkých izolačných dosiek alebo izolačných rohoží. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sa pri pohlcovaní vlhkosti nemenia.  Vo vzduchu ničí škodlivé látky a tak prispieva k zdravému ovzdušiu v miestnosti. Umiestňuje sa najmä do konštrukcií drevostavieb. Súčiniteľ tepelnej vodivosti od λ = 0,040 W/(m . K)

Výhody
Výborné tepelnoizolačné vlastnosti
Čistí vzduch v interiéri
Vysoká paropriepustnosť
Nevýhody
Nutná ochrana voči hmyzuNevhodná na kontaktné zateplenie

Konope

Patrí medzi najefektívnejšie prírodné izolácie. Rastlina veľmi rýchlo rastie, teda je rýchlo obnoviteľná. Tento materiál je odolný voči plesniam a škodcom. Vo vlhkom prostredí nemení tvar a tepelnoizolačné vlastnosti. Je tiež výbornou  zvukovou izoláciou. Používa sa na zateplenie striech, podláh aj stien. Súčiniteľ tepelnej vodivosti od λ = 0,035 W/(m . K)

Výhody
Odolnosť voči vlhkosti
Obnoviteľnosť
Výborná zvuková a tepelná izoláciaPevnosť a pružnosť
Odolnosť voči plesniam a škodcom

Nevýhody
Kvôli pružnosti sa vlákna ťažšie režú
Horľavosť 

Celulóza

Tepelnoizolačný materiál,  vyrobený z recyklovaného novinového papiera, sa aplikuje fúkaním, z toho dôvodu sa používa aj na vyplnenie rôznych ťažko dostupných miest. Po zmiešaní s prísadami je odolný voči škodcom a plesniam. Má dobre akustické vlastnosti a dlhú životnosť. Súčiniteľ tepelnej vodivosti od λ = 0,039 W/(m . K)

Výhody
Nízka tepelná vodivosť
Odolnosť voči plesniam a škodcom
Odolnosť voči horľavosti
Vysoká paropriepustnosť
Nevýhody
Nutnosť správnej a profesionálnej aplikácie
Pri aplikácii je nutné materiál zhutniť

Slama

Ako izolačný materiál sa používa už veľmi dlho.  Vypĺňajú sa ňou drevené konštrukcie alebo sa prikladá k murovaným stenám. Slama má tiež dobré zvukovoizolačné vlastnosti a veľkou výhodou je aj dostupná cena. Je úplne rozložiteľná a má pozitívny vplyv na životné prostredie. Môže plniť funkciu  nosnej steny. Súčiniteľ tepelnej vodivosti od λ = 0,052 W/(m . K)

Výhody
Ťažko horľavý materiál
Recyklovateľný, organickýNízka cena
Dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti
Nevýhody
Nízka odolnosť proti vlhkosti – vhodný na prevetrávané fasády
Prašnosť pri práci

Neviete sa rozhodnúť, či použiť ako zatepľovací materiál prírodnú alebo klasickú izoláciu? Radi Vám priblížime možnosti, výhody a ideálne riešenie pre Vašu špecifickú požiadavku. Neváhajte nás nezáväzne kontaktovať.

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Tepelné čerpadlá - typy, ktoré si vybrať?
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré pomocou mechanickej práce prenáša teplo z jedného miesta na druhé. Dokáže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie,...
Fotovoltika - všetko, čo potrebujete vedieť
Fotovoltický systém je vhodný pre firmy aj domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny počas dňa, v čase, keď je aktívne...