img 9689

Možnosti chladenia interiéru – Rekuperácia

Možnosti chladenia interiéru – Rekuperácia

Rekuperácia vzduchu predstavuje spätné získavanie energie – tepla. Ide o spôsob vetrania budov,  pri ktorom teplý odpadový vzduch odvádzaný z miestnosti ohrieva čerstvý vzduch privádzaný do interiéru. Počas letných mesiacov dokáže rekuperačná jednotka obytné priestory ochladzovať. 

Rekuperácia a tepelné čerpadlo

Rekuperácia šetrí zdroje, zvyšuje kvalitu vzduchu – zachytáva prach, nečistoty a v súčasnosti sa stáva čoraz skloňovanejšou témou v oblasti komfortného a kvalitného bývania. V lete rekuperačné zariadenie pomáha obmedziť prehrievanie interiéru a do priestoru prináša čerstvý vzduch. Do malých dvoj-trojizbových domov, prípadne štvorizbového domu nižšieho štandardu, postačuje lokálna rekuperácia, ktorá spracúva objem vzduchu adekvátny pre dve obytné miestnosti. Do väčších objektov je vhodná centrálna s 2 – 3 krát vyšším výkonom. 

S používaním tejto technológie vznikajú rôzne komplexnejšie otázky ako: mal by byť vzduch v interiéri dohrievaný, mala by sa optimalizovať vlhkosť v priestore, môže sa do priestoru umiestniť krb? 

Dohrev vzduchu

Existujú aktívne rekuperačné jednotky, ktoré obsahujú tepelné čerpadlo, a tak dokážu využiť energiu vzduchu na vykurovanie, chladenie, prípadne ohrev vody. Či tento typ rekuperácie stačí na celoročné vykurovanie alebo chladenie priestorov záleží na type domu. Pri energeticky pasívnych domoch, ktoré potrebujú menej energie na výrobu tepla, by aktívna rekuperácia na vykurovanie počas zimných mesiacov mohla stačiť, no pri klasických objektoch potrebujeme aj iný zdroj kúrenia. 

Optimalizácia vlhkosti

Ak používame v zimnom období rekuperáciu ako hlavný zdroj kúrenia, zvyšujeme aj mieru vetrania, čo znamená, že dochádza k odvlhčovaniu objektu. Z toho dôvodu je potrebné na rekuperačnej jednotke nastaviť správnu intenzitu vetrania, respektíve ju počas zimného obdobia na pár hodín vypnúť. Medzi ďalšie možnosti, ktoré zvyšujú vlhkosť v budove patrí použitie kvetov, vodných rastlín alebo rôznych parných zvlhčovačov. 

Rekuperácia a krb

Pri nájdení rozumného riešenia sa rekuperačná jednotka dá kombinovať aj s krbom. Potrebný je prívod vzduchu z exteriéru, nakoľko prívod vzduchu z interiéru má určité riziká ako spaľovanie kyslíka z miestnosti. 

Ak sa chcete dozvedieť viac a možnostiach chladenia interiéru, ideálnych pre Váš dom, neváhajte nás kontaktovať. Náš skúsený tím Vás informuje o najlepšom možnom riešení.

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Tepelné čerpadlá - typy, ktoré si vybrať?
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré pomocou mechanickej práce prenáša teplo z jedného miesta na druhé. Dokáže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie,...
Fotovoltika - všetko, čo potrebujete vedieť
Fotovoltický systém je vhodný pre firmy aj domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny počas dňa, v čase, keď je aktívne...