227565034 880843602522782 8686544024201022151 n

Typy a porovnanie bazénov – Ktorý si vybrať?

Typy a porovnanie bazénov – Ktorý si vybrať?

Výber typu bazéna závisí od Vašich preferencií a očakávaní. Plánujete ho využiť na osvieženie počas letných dní alebo sa chystáte plávať aj za nepriaznivého počasia? V článku, vďaka porovnaniu a priblíženiu typov bazénov, zistíte, ktorý variant je ideálny pre Vašu záhradu.

Zapustené bazény

Medzi najväčšie výhody zapusteného bazéna patrí odolnosť voči externým vplyvom a dlhá životnosť. Predstavuje estetické riešenie, ktoré zveľadí vašu záhradu. Na trhu si môžete vyberať z rôznych veľkostí, tvarov, hĺbok či materiálov ako plast, keramika, laminát, betón. Ak bazén zastrešíte a aplikujete vhodné vyhrievanie môžete ho používať celoročne. 

OS X:Users:Barbora:Desktop:Foto bazény:231188274_533585847908701_3201523733929898734_n.jpg
OS X:Users:Barbora:Desktop:Foto bazény:234628725_875840406359741_2124705957006076168_n.jpg

Čiastočne zapustené bazény

Časť bazéna sa nachádza nad zemou, časť je zapustená v zemi. Tento typ bazéna je vhodný do rôznych terénov, ktoré je však potrebné pred položením bazéna vhodne upraviť. Efektívnym riešením je zabetónovať obvod zapustenej časti bazéna alebo použiť izolačné bloky, ktoré poskytujú rýchlejšiu a ekonomickejšiu realizáciu. 

Nadzemné bazény

Alternatíva pre ľudí, ktorí nechcú zasahovať do vzhľadu záhrady. Nadzemný bazén predstavuje najlacnejšie riešenie. Jednoducho sa montuje a voda sa relatívne rýchlo zohrieva. Je možné ho presunúť. Vďaka množstvu tvarov a rozmerov sa hodí aj na menšie pozemky. Vyberať si môžete z rôznych variantov – nafukovacieho, samonosného alebo s konštrukciou. 

A. Nafukovacie nadzemné bazény

Cenovo najdostupnejšia alternatíva, ktorá sa stále teší veľkej obľube, nakoľko je bazén možné umiestniť aj na menšiu záhradu. Inštalácia je nenáročná a na zimu sa bazén jednoducho sfúkne a uschová. Nevýhodou je stabilita a údržba najmä vačších nafukovacích variantov. Kvôli menšej odolnosti materiálu má kratšiu životnosť.

B. Samonosné nadzemné bazény

Samonosný typ bazéna má v porovnaní s klasickým nafukovacím samonosný prstenec, ktorý sa vyplní vzduchom. Pri napúšťaní vody sa bazén vytvaruje. Lepšie drží tvar a stabilitu. Z toho dôvodu sa voda nevyleje. Jednoducho sa inštaluje a demontuje. Je však náchylný na poškodenie ako napríklad pretrhnutie. 

C. Nadzemné bazény s konštrukciou

Konštrukciu bazéna tvorí rám do ktorého je pripevnený vnútorný plášť. Tento typ drží tvar a stabilitu aj keď nie je napustený vodou. V porovnaní s nafukovacími bazénmi je pevnejší a odolnejší, no musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou. Tiež je dôležitá úprava povrchu, napríklad vysypaním piesku a použitím geotextílie, na ktorý sa bazén položí.  

Porovnanie bazénov – Cena vs. prevádzka vs. životnosť

Pri nákladoch na prevádzku bazéna je potrebné brať do úvahy nasledujúce položky: voda, elektrická energia, chémia na čistenie, filtrácia, krytie bazéna. Výška nákladov záleží od veľkosti bazéna a jeho funkcií ako napríklad vyhrievanie, protiprúd či prekrytie, ktoré zaručí menšiu spotrebu chémie na čistenie. 

Zapustené bazényČiastočne zapustené bazényNadzemné bazény
Obstarávacia cenaFinančne náročnejšia investícia – obvykle od 5000 vyššie (záleží na materiáli, veľkosti, vybavenosti)Menší bazén s príslušenstvom a betónom potrebným na zabetónovanie obvodu zapustenej časti  okolo 2500Nafukovacie – už od desiatok €, s konštrukciou od 200 €
Prevádzkové nákladyZávisí od veľkosti a vybavenosti bazéna – spotreba el. energie sa viaže na pohon čerpadla filtrácie, pri vyhrievaní tiež na pohon tepelného čerpadla či el. kúrenia. Od 100 – 1000 € ročneZávisí od veľkosti a vybavenosti – čím menší bazén tým menšie náklady na jednotlivé položky. Od 100 € ročneNižšie, menšie bazény nevyžadujú výkonnú filtráciu, teda spotreba elektrickej energie nie je taká vysoká, nižšie náklady na bazénovú chémiu
ŽivotnosťZávisí od materiálu – polypropylénové 20 – 30 rokov, keramické viac ako 80 rokovZávisí od materiálu, aj do 20 rokov5 – 10 rokov

Ak si stále nie ste istý typom bazéna vhodného pre Vašu záhradu, kontaktujte nás, radi Vám odborne poradíme.

Podobné články

Inšpirácie, zaujímavé tipy a trendy pre ideálne bývanie.

Tepelné čerpadlá - typy, ktoré si vybrať?
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré pomocou mechanickej práce prenáša teplo z jedného miesta na druhé. Dokáže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie,...
Fotovoltika - všetko, čo potrebujete vedieť
Fotovoltický systém je vhodný pre firmy aj domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny počas dňa, v čase, keď je aktívne...